PTE ACADEMIC

Üniversitemizin Beyazıt yerleşkesinde bulunan Enformatik Bölümü binasında  “YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU PTE Academic Official Test Centre” olarak Pearson Test of English Academic (PTE Academic) sınavı yapılmaya başlamıştır. Bilgisayar tabanlı olan PTE Academic sınavında adayların dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerileri ölçülmektedir..

Neden PTE Academic?

İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelemek, esnek sınav tarihlerinden faydalanmak, 2 yıl boyunca sınırsız sınav sonuç belgesi almak ve diğer avantajlarından yararlanmak için PTE Academic’i tercih edebilirsiniz. PTE Academic’in en belirgin avantajları ise;

  • Esnek– sınava seçeceğiniz tarihlerde girebilir
  • Hızlı– sonuçlar 5 gün içinde açıklanır
  • Sınırsız– 2 yıl boyunca sınırsız sayıda sınav sonuç belgesi alma hakkı
  • Pratik– 3 saatlik tek sınav rahatlığı
  • Global– dünya çapında tanınırlık

ÖSYM tarafından YDS eşdeğerliği olan PTE Academic sınavından alacağınız sonuçlarınız ile,

    Akademik kadrolara başvurabilir,
  • Lisansüstü programlarda kullanabilir,
  • İngilizce Hazırlık programlarından muaf olmak için kullanabilir,
  • Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora  programlarına başvurabilirsiniz.

PTE Academic’e Kimler Kayıt Olabilir?

İngilizce dil yeterliliğini farklı nedenlerden dolayı (eğitim, vize, burs başvuruları gibi) kanıtlamak isteyen 16 yaşından büyükler PTE Academic’e kayıt olabilir. 16 ya da 17 yaşında olanlar ise Veli İzin Belgesi Parental Consent formunu doldurarak katılabilirler.

PTE Academic’in Sınav Ücreti Nedir ve Ödeme Nasıl Yapılır?

PTE Academic sınavının Türkiye’deki Test Merkezlerindeki sınav ücreti, normal sürede kayıt yaptığınızda 700 TL, belirlenen sınav tarihi itibari ile 2 günden (48 saat) az bir süre önce, yani geç kayıt yaptığınızda 875 TL’ dir. Sınav kaydının en sonunda sınav ücretini kredi kartı ile ödemeniz gerekmektedir. Kabul edilen ödeme seçenekleri: Kredi kartı (Visa®, MasterCard®, American Express® ya da JCB®) ya da bankamatik kartıdır (sadece Visa® ya da MasterCard®).​Not: Ödeme aşamasında kredi kartı / bankamatik kartı kart hamili adını İngilizce karakterlerle yazmayı unutmayınız.

PTE Academic Ne zaman ve Nerede Yapılır?

PTE Academic’e istenildiği tarihte sınava girebilmek için en az 72 saat önce kayıt yapılmasını tavsiye ederiz. İstanbul, Ankara, Adana, Denizli, Erzurum, Kayseri ve Diyarbakır’da PTE Academic sınav merkezleri bulunmakta olup yeni sınav yerleri eklenebileceği için düzenli olarak PTE Academic’in sitesini takip etmelisiniz.

PTE ile ilgili ayrıntılı bilgi için, www.pearsonpte.com

Sınava hazırlık online materyaller için, www.ptepractice.com


Sınav başvurusu için, http://www.pearsonvue.com/pte/


İletişim

Telefon: +90 212 440 00 00 /12055

Ahmet Murat SEVİNMİŞ (msevinmis@istanbul.edu.tr)


Adres: İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Binası Kalenderhane Mah. 16 Mart Şehitleri Cad. Dr. Şevket Apt. No:08 Kat:1  PK 34134

Vezneciler-Beyazıt-Fatih/İstanbul