Yüksekokulumuz

KURUM VE KURULUŞUN TARİHÇESİ

 Yabancı Diller Yüksekokulu, İstanbul Üniversitesi’nin en eski birimlerinden biridir. “Yabancı Diller Okulu” adıyla 1933 yılında Edebiyat Fakültesi çatısı altında kurulan Bölüm, 1961 yılından itibaren Rektörlüğe bağlı bir birim olarak çalışmış ve 1983 yılında “Yabancı Diller Bölümü” adını almıştır. 1975 yılından bu yana Süleymaniye’de kendi binasında İstanbul Üniversitesi’nin çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerinde öğrenim gören öğrencilere yabancı dil eğitimi veren Bölüm Almanca, Fransızca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere dört birimden oluşmaktadır.Yabancı Diller Bölümü 1 Kasım 2016 tarihi itibariyle Yabancı Diller Yüksekokulu’na dönüşmüştür.

Misyon

Yükseköğrenimlerini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamaya gelen Türk ve yabancı öğrencilere, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Türkçe dillerini, kültürel ve dilsel öğelerle zenginleştirerek öğretmek;  öğrencilerin gelecekte bu dilleri eğitim ve iş alanlarında rahatça kullanır duruma gelmelerini sağlamak.

Vizyon

Yabancı dil öğretimi alanında dünyadaki gelişmeleri izleyip en çağdaş yöntemlerle bu dilleri ve kültürleri öğretmek; üniversite öğrencilerinin lisans programlarına hazırlanmasında ve yabancı dil öğretiminde ilk akla gelen bölüm olmak. İletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucu bilginin sınırlarının kalktığı bir dünyada yaşadığımızı unutmadan, bölümümüzün her geçen gün daha da önem kazandığı bilincini İstanbul Üniversitesi bünyesinde yaymak ve geliştirmek.